Yobe State SUBEB recruitment portal Federal Ministry of Foreign Affairs Recruitment

BREAKING : Cross River Governor Releases 133 New Appointments

3 min


Ayade

The State Governor, His Excellency, Sir Ben Ayade has approved the following appointments with immediate effect:
S/N NAME PORFOLIO
1. SIR ITA IKPEME DIRECTOR GENERAL – RUWATSA
2. MR. EBE IDAGWU CHAIRMAN SECONDAY EDUCATION BOARD
3. NYONG EFFIOM (NY) MEMBER- WASTE MANAGEMENT AGENCY
4. TAWO OBI OGAR (POISO) SPECIAL ASSISTANT SECURITY- CENTRAL
5. ULAM EMMANUEL C. SENIOR SPECIAL ASSISTANT – SDGs
6. ISHAMAJI KINGSLEY I. SENIOR SPECIAL ASSISTANT – TRANSPORT
7. WILLIAMS ARCHIBONG JNR SENIOR SPECIAL ASSISTANT – COMMUNICATIONS
8. ABANTELHE JOSEPH SENIOR SPECIAL ASSISTANT – LOGISTICS
9. BLESSING OKON SENIOR SPECIAL ASSISTANT – DOMESTIC
10. STANLEY ASUQUO SENIOR SPECIAL ASSISTANT – TRANS & LOGISTICS
11. LEBO LEBO SPECIAL ASSIST – SPORTS& CINEMATOGRAPHY
12. EBENEZER ARUWONSO SNR SPECIAL ASSISTANT –PROJECT MONITORING
13. CELESTINE OGAR OGBUDU (BIG DADDY) SENIOR SPECIAL ASSISTANT – ENTERTAINMENT
14. PATRICK OKO ODEY SPECIAL ASSISTANT INTERNATIONAL DONOR
15. MURPHY RAPHAEL ADOGA SENIOR SPECIAL ASSIST – JOB PLACEMENT
16. KINGSLEY ADIE SPECIAL ASSISTANT – GOVERNOR’S OFFICE
17. DANIEL MBANG DIRECTOR – RURAL DEVELOPMENT AGENCY
18. IDEA MARVELOUS SPECIAL ASSISTANT – LOGISTICS
19. ANDIEMEN MARY SENIOR SPECIAL ASSISTANT – DOMESTIC
20. ETIM UYIME SPECIAL ASSISTANT – TRANSPORT & LOGISTICS
21. ISIAKA HAMZART SPECIAL ASSISTANT – LIAISON (LAGOS)
22. OTOBONG MATTHEW AKPAN MEMBER – HAULAGE CITY BOARD
23. AUSTIN AKAN PERSONAL ASSISTANT – ESTABLISHMENT
24. ELIZABETH OFFIONG BASSEY PERSONAL ASSISTANT – DOMESTIC
25. DR. PETER ADIGEB CHAIRMAN LOCAL GOVT. SERVICE COMMISSION
26. EFFIOM EFFIWAT DIRECTOR GENERAL – CRISSA
27. UNDESHI GODWIN AREWA SPECIAL ASSISTANT – OBUDU INT’L AIRPORT
28. AMAMA BENEDICT SPECIAL ASSISTANT – LABOUR
29. UNDESHI DAVID UGAR PERSONAL ASSISTANT – YOUTH MOBILISATION
30. EMMANUEL MBORA SENIOR SPECIAL ASSISTANT – GREATER CALABAR CITY DEVELOPMENT AGENCY
31. AYANG AZOM AYANG DIRECTOR GENERAL –RURAL DEVT. AGENCY
32. IKPE EMMANUEL SPECIAL ASSISTANT – URBAN RENEWAL
33. IKASHI JOHN MEMBER – WASTE MANAGEMENT AGENCY
34. EUNICE EGODO SNR. SPECIAL ASSISTANT – GARMENT FACTORY
35. AKPEBI JULIUS SNR. SPECIAL ASSIST- RICE SEEDS & SEEDLINGS FACTORY
36. JOSEPH AKEKE MEMBER – WASTE MANAGEMENT AGENCY
37. CHIEF AKINSHEYE SPECIAL ASSIST. – AFORESTATION/LANDSCAPPING
38. SOGUN THANKGOD SPECIAL ASSISTANT – PREROGATIVE OF MERCY
39. DANIEL ONOKPA MEMBER- SDGs BOARD
40. IKASHI DEKAS ISOMKWO MEMBER – UBUDU URBAN DEVT. AUTHORITY
41. AKONGWUBEL JOHN I. SNR. SPECIAL ASSIST. COMMERCIAL AGRIC
42. DR. ORU TIKU SNR. SPECIAL ASSIST. – HEALTH & SAFETY
43. OYO EMMANUEL IDEM SPECIAL ASSIST. – COMPLIANCE MONITORING
44. THELMA AKINSHEYE SPECIAL ASSIATNT – FOOD BANK
45. THOMAS USHIE SNR. SPECIAL ASSISTANT – COMMUNITY MOBILIZATION
46. UWEM JOSEPH SPECIAL ASSISTANT – TRANSPORT SERVICES
47. ERIC AKINSHEYE SPECIAL ASSISTANT – STATE LIBRARY
48. IDI MOSES AJANI MEMBER – FOOD BANK COMMISSION
49. REGINA OKHOUMA DIRECTOR – CROSS RIVER STATE PORT AUTHORITY
50. REGINALD OTOBORI MEMBER – RURAL DEVELOPMENT AGENCY
51. JOSEPH ISHAJE SPECIAL ASSISTANT – PROJECTS
52. FRANCIS UGBONG MEMBER – CRS SOCIAL HOUSING BOARD
53. ALEMU SULE SPECIAL ASSISTANT – DOMESTIC
54. USHIE OGAR MEMBER – FOOD BANK COMMISSION
55. BARR. AGBOR ITU BASSEY SNR. SPECIAL ASSISTANT – TRAINING & DOCTRINE
56. AFFIAN BOYO NDUONOFIT SNR. SPECIAL ASSISTANT – WORKS
57. FRANCISCA UNIMKE SNR. SPECIAL ASSISTANT – SKILL ACQUISITION
58. JEOBELLA ONAH SPECIAL ASSISTANT – SECURITY (NORTH)
59. BARR. ROLAND IPOULE SPECIAL ASSIATANT – COMMERCE
60. DR. COLUMBUS AZABEYE UKEH SPECIAL ASSIATANT – HEALTH
61. HON. BASSEY OKON MEMBER – WASTE MANAGEMENG AGENCY
62. BASSEY EKPENYONG DIRECTOR -CUDA
63. PST. EDET EKENG IWATT DIRECTOR – CUDA
64. BENJAMIN NZEAGWU SNR. SPECIAL ASSIST – WASTE MGT. AGENCY
65. AKPANKE JOSEPH SPECIAL ASSISTANT – POWER PROJECTS
66. OBIAJE MIKE SENIOR SPECIAL ASSISTANT – SEMA
67. EKWE OFEM EJEJE SNR. SPECIAL ASSISTANT – OFFICE MANAGEMENT
68. OGAR PAUL SPECIAL ASSISTANT – SKILL ACQUISITION
69. AGUBA EDET AGUBA SPECIAL ASSISTANT – MINISTRY OF RURAL TRANSFORMATION
70. DENNIS UGBADA ODEY SENIOR SPECIAL ASSISTANT – AGRICULTURE
71. AKOMAYE GODWIN ADAH SPECIAL ASSISTANT – COMMERCIAL TRANSPORT
72. JOHN OBASI MEMBER- CLEAN ENERGY CITY BOARD
73. EMMANUEL UTANDE SENIOR SPECIAL ASSISTANT – POLITICAL
74. ODEY RICHARD AKOMAYE MEMBER-HUMANITIES & SOCIAL WELFARE BOARD
75. JOE AGIEDE MEMBER – CLEAN ENERGY CITY BOARD
76. MUSA YALWA MEMBER – CLEAN ENERGY CITY BOARD
77. ASHEE UGBONG MEMBER – SDGs BOARD
78. ERNEST UBLIBLI MEMBER – ARTS & CULTURAL HERITAGE AGENCY
79. SYLVESTER LIKO MEMBER – OBUDU URBAN DEVELOPMENT BOARD
80. NTA EKEI SPECIAL ASSIATNT – INFORMATION
81. IDIDU IRENE OGBECHE BASSEY MEMBER – INFRASTRUCTURE SAFETY AND MAINTENANCE AGENCY
82. PHILIP UGBONG MEMBER – CRS HOUSING BOARD
83. EMMANUEL IKEM SUSTAINABLE GOVERNANCE
84. AGATHA MOMKOM MEMBER – SDGS BOARD
85. RICHARD EDET ISO SPECIAL ASSISTANT – YOUTH (CALABAR)
86. MRS. ROSEMARY UWAGWE SPECIAL ADVISER – SDGs
87. ATSU SYLVIA BIWOM SPECIAL ASSISTANT – FOOD BANK
88. EDIM NYA EKONG MEMBER – CTRA
89. ADIE ANTHONY AMUNDE MEMBER – INFRASTRUCTURE SAFE & MAINTENANCE AGENCY
90. AGABI WONA H FAVOUR SPECIAL ASSISTANT – RELIGIOUS MATTERS
91. ADIE PETER UTSU MEMBER – CRS PORT AUTHORITY
92. BESHEL JUDITH UKEUNIM SPECIAL ASSISTANT – GENDA
93. ALEX ETIM ASUQUO MEMBER- WATER FRONT INFRASTRUCTURE
94. AUGUSTIN ABAKAM SPECIAL ASSISTANT – URBAN RENEWAL
95. CHIEF RANDY EYO-ITA MEMBER – CLEAN ENERGY BOARD
96. EUGENE STEPHEN ALAMBE MEMBER – CRS PORT AUTHORITY
97. NICHOLAS ADIE MEMBER – ARTS & CULTURAL HERITAGE AGENCY
98. GABRIEL ADAH CHAIRMAN – CTRA
99. OCHIKIRY DAGBOR MEMBER – CTRA
100. ASHIKEM NOEL ASHIKEM MEMBER – CTRA
101. CLEMENT IDAGBO MEMBER – CTRA
102. DENNIS ISONKWU MEMBER – CTRA
103. SMITH GODWIN ASHIKABE MEMBER- WATER FRONT INFRASTRUCTURE
104. HASSAN AFEGBUA PERSONAL ASSISTANT COMMUNICATIONS
105. ENGR. OXFORD EGBE D.G. – DEVELOPMENT CONTROL AGENCY
106. JOHN JUDE AGIM DIRECTOR – DEVELOPMENT CONYTROL AGENCY
107. OGAR PETER ASHIBEL MEMBER- SOCIAL WELFARE BOARD
108. ARC. AFFIONG EDET DIRECTOR- DEVELOPMENT CONTROL AGENCY
109. HON FRANCIS ASUQUO DIRECTOR – DEVELOPMENT CONTROL AGENCY
110. MR. UTIANG IKPALI DIRECTOR – DEVELOPMENT CONTROL AGENCY
111. UGBADA UWAI OBIA Director – DEVELOPMENT CONTROL AGENCY
112. BARR. JOHN INAKU LEGAL ADVISER
113. PRINCE RAYMOND AYENI MEMBER – SOCIAL WELFARE BOARD
114. AYUK KENNETH ABANG MEMBER- CLEAN ENERGY BOARD
115. EPIBA OWEN OYAMA MEMBER- CRS FARMERS COUNCIL
116. DANIEL BISONG MEMBER – SDGs BOARD
117. EMMANUEL AKWAGIOBE OBUDU COMMUNITY RELATIONS OFFICER
118. MR. KENNETH UKEH MEMBER – CRS FARMERS COUNCIL
119. ATESHI CHARLES U. MEMBER -PREROGATIVE OF MERCY BOARD
120. UWAKWE PRECIOUS MEMBER -PREROGATIVE OF MERCY BOARD
121. JOPSEPH UTSU MEMBER – NEW CITY DEVELOPMENT AGENCY
122. MARY JAMES MEMBER – FOOD BANK COMMISSION
123. UDOBAN GEORGE AKPA MEMBER – CROSS RIVER STATE FRAMERS COUNCIL
124. ELDER BASSEY ANAMTEAKWA SPECIAL ADVISER –
125. IWADA BASSEY EJA SENIOR SPECIAL ASSISTANT – ICT
126. GLORY DAVID MEMBER – INDUSTRIAL PARK PROJECT
127. ZUBAIR QUAZEEM OKANDEJI SPECIAL ASSISTANT – POWER PLANT
128. THELMA ATSU MEMBER – FOOD BANK COMMISSION
129. RABILU ABDULLAHI MAIMAJE CHAIRMAN – CRS MUSLIM PILGRIM BOARD
130. ABDULLAHI EYO OROK SECRETARY – CRS MUSLIM PILGRIM BOARD
131. AHMED EBAM MEMBER – CRS MUSLIM PILGRIM BOARD
132. SANI ALIYU MEMBER – CRS MUSLIM PILGRIM BOARD
133. ISMELIA OSHA MEMBER CRS MUSLIM PILGRIM BOARD

SIGED

CHRISTIAN ITA
SPECIAL ADVISER – MEDIA & PUBLICITY TO THE GOVERNOR


Like it? Share with your friends!

Jake Clifford

Jake Clifford is a Nigerian Born blogger and a fast growing Journalist, whose aim is to inform Nigerians with happening across Nigeria. Send story tips to him via [email protected] or

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.