FMARD Recruitment 2021  Yobe State SUBEB recruitment portal Federal Ministry of Foreign Affairs Recruitment

VIDEO: Abuja Int’l Film Festival Releases Nominees For 2019 World Most Outstanding Screeners [See Full List]

3 min


VIDEO: Abuja Int’l Film Festival Releases Nominees For 2019 World Most Outstanding Screeners [See Full List]

The Abuja International Film Festival has finally announced the list of nominees for the 16th edition of the Festival.

The nominees were selected after a painstaking two  months of screening of over 2709 films from 79 countries.


The screeners made up of industry stakeholders including filmmakers, film critics and film enthusiasts from 19 countries expressed appreciation with the improved quality of films especially from Nigeria.

This Year, Films were received in all genres – features, shorts, documentary, animation and experimental films.
According to Hito Miang and Julia Aronzo, Both spokespersons for the college of screeners, Winners will be announced at the festival’s glamorous award ceremony scheduled for the Silverbird Cinema Abuja after adjudication by the COLLEGE OF JURY.

2019 16TH ABUJA INTERNATIONAL FILM FESTIVAL LIST OF Nominees AS RELEASED BY THE FESTIVAL SCREENEERS

1. Outstanding Feature Film Nominee[NIGERIA)

1.Bling lagosians – Bolanle Austen Peters
2.Unbreakable – Ben Chiadika
3.Gold Statue – Tade Ogidan
4. Cold feet – Moses Iwang
5.Believe in you – Isioro Tokunbo
6.The family – Judith Audu
7.Mother and Daughter – Kehinde Olorunyomi.
8.Ordinary fellow – Lorrenzo Menakaya
9. The Ignored – Desmond Utonwem

2. Outstanding feature film nominee (foreign)

1.The great will – Zhang Yimou – China
2.94 terror – Richard mulunda – Uganda
3.Blackshee..Mcdonald Agugueshi – Ghana
4 Under the weight of remorse – Lillian Moema – Brazil
5 Foreign love – Eboni Adams – USA/NIG
6 First person plan – Eric Tretbar – USA
7.Heart of Africa – Tship Kabanbii – Congo
8.TARA – Kumer Ray – india

3. Outstanding Music Score Nominee
1 Power of Wealth – Nigeria
2 Ipade – Nigeria
3 Ignored – Nigeria
4 Honeymoon – USA
5 fix it or kill it – Nigeria
6. Cold Feet – Nigeria
7. The Great Wall – China

READ ALSO  BBNaija: Drama as Peter of P-Square makes u-turn on promise to Tacha [Video]

4. OUTSTANDING documentary film nominee
1 Nigeria’s lost generation – Charles luck od – Nigeria
2 Tomorrow is gone – Boaz Goldbey – Israel
3 Zulu return – Guguletu – UK/US
4 Confra – Ayo Adewunmi – Nigeria
5 The fence – Shreehan Diharmen -India
6 Far from home – Charlie Dee …Italy
7 Nightfall in Lagos – James Amuta -Nigeria
8. Where has time Gone – Brics – China

5. Outsatnding Animation film
1Sume –Sandra Jovanovska – Slovenia
2Ekuba – Koume Abel – Cote D”Voire
3 Is written – Aldivan Torres – Italy
4 Behold – Gilnaz Arzpeyme – Canada
5 Story of Mike the Ant – Sanja Savic – Serbia

6. Outstanding student film nominee
1 Simi – Johnson Ayolola – Nigeria
2. Camo Cross – Sanni Ayodeji – Nigeria
3. somewhere in Nigeria – David Marvin -Nigeria
4 Blackwood – kalu Orj – Australia
5. Dust – Shine Bone – USA
6 Boys don’t cry – Albert Donkor – Ghana/UK
7.The Procedure- Maviella Kore -Argentina
8.Born in the evening -Finest uwaoma-Nigeria

7. First time director
1 Dust…..shane Book…USA
2.procedure…Maviella koref…Argentina
3.junlae Daughter…Nina Ding…china
4 Beyond Tolerance…Muyiwa Aluko
Amaka Vanni—-Nig.
Rafest Aliyu
5. Nature Morte – Chantel Lorang – Luxemburg
6. The History of Chicken – Odera Olivia Orji – Nigeria
7. Snatched – Sagacious Osarunwese – Nigeria

8. Outstanding short film (Nigeria)
1 Trumped – Stanlee Ohikhuare
2 And The Winner is – Adebola Ogunsina
3 in a jungle – Uduak Etukudo – Nigeria
4. Tip of the Edge – Akorede Azeez
5. WE – Idiagbonya Samuel
6. Hooked – Osaigbovo Enamiatoe
7. Dark room – Lauren Kagho Ithebor
8 Sinners At My Place – Kelvin Luther Apaa
9 A Life called Tears – Peter Fada

READ ALSO  Transport minister, Rotimi Amaechi promises N20m to Tacha

9. Outstanding Film In Directing
1 Bling Lagosians..Nigeria – Bolanle Austen Peters (Nigeria)
2 The Great Wall – Zhang Yimou – china
3 Golden statue – Tade Ogidan – Nigeria
4 94 Terror – Richard Mulunda – Uganda
5 foreign love – Ebony Adams – USA
6 Heart of Africa – Tshope Kabambi – Congo DRC
7 Code Wilo – Mike Steve Adeleye – Nigeria
8 Cold Feet – Moses Inwang – Nigeria
9. Its Written – Adams Torress – Brazil

10. Outstanding Experimental Film
1 ODERA……Chaz Cephaz..Nigeria
2 Wasted…Uchenna Agbo…Nigeria
3. Snatched – Sagacious Osarunwese – Nigeria
4. Behold – Gilinaz Aryzpeyina – Canada
5. Camo Cross – Sanni Ayodeji – Nigeria
6. Growing Pain – Rusell Oru – Nigeria
7. A Day Too Far – Chaz Chijioke Cephaz – Nigeria
8. Forbidden Cave – Eric Ogbonmo – Nigeria
9. Hatred – Saheed Adebayo – Nigeria

11. Outstanding Actor
1.Adjetey Annan – Blacksheep – Ghana
2 Gabriel Afolayan – Gold Statue – Nigeria
3 Nosa Obaseki – Believe in you – Nig/Canada
4 Jim Iyke – Cold Feet – Nigeria
5 Faysal Ahmed – First person plan – USA
6 Kelechi Udegbe – The family – Nigeria
7 Gbenga Titiloye – Code wilo – Nigeria
8. Royan Man – Trumped – Nigeria
9. Charles Inojie – Hatred – Nigeria

12. Outstanding Actress
1 Joke Silva – If I am president – Nigeria
2 Elvina Ibru – The Bling lagosians -Nigeria
3 Aevese Emokpae – The unbreakable..Nigeria
4 Ninsiima Ronah …94 Terror..uganda
5 Shaffy Bello – Mother and Daughter in-law – Nigeria
6 Omowunmi Dada – Bony and clara-the Dejava story – Nigeria
7 Adaora Udeh – Blue – Nigeria
8 Tayo Elesin – Honeymoon – USA
9. Royan Man – Trumped – Nigeria

READ ALSO  TIWA SAVAGE & YEMI ALADE FALL OUT ON TWITTER

13. Outstanding First Time Director1.
1. Dust – Shane Book – USA
2. Procedure – Maviella Koref – Argntina
3. Junlae Daughter – Ning Ding – China
4. Beyond Tolerance – Muyiwa Aluko/Amaka Vanni/Rafest Aliu – Nigeria
5. Growing Pain – Rusell Oru – Nigeria
6. Dyskya: The Women of Nepal – Brittney Thaxton – USA
7. Orange – Bernard Ndukwe – Nigeria
14. Outsanding Short Film Foreign
1, A Mother – Natasha Ngaiza – USA
2. Farewell Though – Zaoh Li – China
3. Baba Sifon – Pantalein – Reunion
4. Apartment 24 – Nike Campbell – USA/Nig
5. Honeymoon – Amy Aniobi – USA
6. Impact – Hector Romance – Spain
7. God Has already Gone Agead – Peter Boving – Gernany
8. Little Baby – Roberto Constatino – Italy
9. A Trip With Mom – Sophie Shui – Taiwan

15. Golden Jury Award
1. The Great Wall – China
2. Gold Statue – Nigeria
3. Unbreakable – Nigeria
4. Is Written – Brazil
5. The Family – Nigeria
6. Heart of Africa – Congo DRC
7. Bling Lagosians – Nigeria
8. TARA (The Journey of Love & Passion – India


Like it? Share with your friends!

Jake Clifford

Jake Clifford is a Nigerian Born blogger and a fast growing Journalist, whose aim is to inform Nigerians with happening across Nigeria. Send story tips to him via [email protected] or

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.